ارتودنسـی و جراحی بینی

توصیه می‌شود که جراحی بینی به بعد از ارتودنسی موکول شود تا جراح بینی با توجه به وضعیت جدید لب، جراحی را انجام دهد.

حرکت دادن دندان‌ها می‌تواند بر روی  موقعیت لب ها، تعادل بین لب و بینی، زاویه بینی و لب تاثیرداشته باشد. برای مثال زمانی که دندان‌های جلویی فک بالا عقب برده شوند، رابطه بین لب بالا و برجستگی بینی عوض خواهد شد. تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی مسلماً بر تصمیم جراح زیبایی بینی شما در خصوص نحوه جراحی بینی اثر گذار است. همچنین ممکن است در حین درمان وتنظیمات براکت‌ها روی دندان‌ها، فشار‌هایی به صورت و بینی شما وارد شود که بخیه‌های جراحی شما را آزرده کند. معمولاً توصیه می‌شود که جراحی بینی به بعد از ارتودنسی موکول شود تا جراح بینی با توجه به وضعیت جدید لب جراحی را انجام دهد و به این ترتیب بهترین نتیجه ممکن به دست آید.

فقط در مواردی که بیمار دچار گرفتگی و انحراف بینی است باید قبل از انجام ارتودنسی، ابتدا مشکلات بینی را رفع کرد. گرفتگی بینی می‌تواند بر روند رشد فک اثر منفی بگذارد و باعث تغییر شکل فک بالا و پایین شود. گرفتگی بینی می‌تواند خودباعث تنفس دهانی باشدو با گذشت زمان باعث تغییر شکل فک بالا به سمت جلو و فک پایین به سمت عقب شود. به این ترتیب دندان‌ها نا مرتب و کج رشد خواهند کرد و در یک ردیف قرار نخواهند گرفت.

بنابراین در این افراد ابتدا باید گرفتگی و انحراف بینی درمان شود و سپس درمان فک برای جبران عقب ماندگی فک پایین و در نهایت اگر دندان‌ها کج هم باشند ارتودنسی به عنوان آخرین راهکار وارد عمل می‌شود. به این ترتیب خط 

لبخند، فرم لب، فاصله بینی تا چانه هم اصلاح خواهد شد.


مقاله های پیشنهادی

شاید برای شما مفید باشد

آیا با رشد فرزندم، نامرتبی های دندانی کمتر می شوند؟

افزایش سن و اثر آن در افزایش نامرتبی دندانها

ادامه مطلب

ارتودنسی نامرئی یک راه حل مناسب برای یک لبخند زیبا

اگر از لبخند خود ناراضی هستید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

ادامه مطلب

رادیــــــوگرافی

کمک مهمی به تشخیص و درمان مناسب برای هر مراجعه کننده دندانپزشکی

ادامه مطلب

پوسیدگی دندان

میکروب‌ها، مواد قندی، پلاک دندانی، جنس دندان‌ها، چیدمان دندان‌ها، نوع بزاق و عوامل ارثی از جمله عوامل موثر برای پوسیدگی دندان می‌باشند.

ادامه مطلب

لمینیت

از لمینیت‌های دندان برای ترمیم رنگ یا اصلاح فرم دندان‌ها استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

ارتودنسی کودکان

دندانپزشکان توصیه می‌کنند مشکلات دندانپزشکی را در زمانی که هنوز کودک در حال رشد است، انجام دهید.

ادامه مطلب

سیگار سلامت دندان‌هایتان را هم دود می‌کند!

مصرف سیگار، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان و به خصوص پوسیدگی دندانی است.

ادامه مطلب

لباس ضد ویروس کرونا

جهت کاهش خطر گرما زدگی پرسنل درمان، لباسی تهیه گردده است که از سه جنس پنبه، پلی استر، و پلی پروپیلین می باشد تا هم تنفس پذیر و هم محافظ ۳۶۰ درجه باشد.

ادامه مطلب

ماسک تنفسی یکبار مصرف

استفاده از هر نوع ماسکی در شرایط کنونی پاندمی ویروس کرونا بهتر از ماسک نزدن می‌باشد

ادامه مطلب

پایان درمان ارتودنسی

اتمام موفقیت‌آمیز دوره فعال درمان ارتودنسی شما را تبریک می‌گوییم. حالا که دستگاه‌های ثابت را خارج نموده‌ایم، خودمان را برای دوره نگهداری آماده می‌کنیم

ادامه مطلب